APTECZKI MAŁEGO RATOWNIKA WOŚP

W Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim, podczas uroczystego Zakończenia Roku Szkolnego 2015/16 dla klas I-III SP - po przyznaniu nagród indywidualnych dla najlepszych uczniów z poszczególnych klas - zostały wręczone nietypowe nagrody dla wszystkich uczniów klasy 2d,
a mianowicie Apteczki Małego Ratownika WOŚP, ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy za udział w V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować".

           W czasie roku szkolnego uczniowie klasy 2d zostali objęci przez wychowawcę Iwonę Birunt cyklem szkoleń w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy - było to szkolenie teoretyczne (film instruktażowy Dr Kręciołka) oraz szkolenie praktyczne (ćwiczenia na koledze, jak i na specjalistycznym fantomie), w efekcie czego otrzymali CERTYFIKATY.

           Na potrzeby konkursu uczniowie wspólnie z wychowawcą stworzyli Tablicę Edukacyjną  "Pierwsza Pomoc", ilustrującą schemat działań, które należy podjąć w przypadku ratowania życia ludzkiego.

           I właśnie w nagrodę za udział w Ogólnopolskim Konkursie "Ratujemy i Uczymy Ratować", ale przede wszystkim za to, że dzieci znają zasady udzielania pierwszej pomocy i wiedzą, jak należy się zachować w sytuacji zagrażającej czyjemuś życiu - otrzymały tuż przed wakacjami Apteczki Małego Ratownika WOŚP z profesjonalnym wyposażeniem:

ustnik, bandaż, koc termiczny, rękawiczki jednorazowe

* ulotka informacyjna od Jurka Owsiaka

* starter play - aplikacja na telefon z gotową instrukcją udzielania pierwszej pomocy.

           Ponadto każdy otrzymał pamiątkowy Dyplom WOŚP za udział w konkursie, a za propagowanie znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy wśród najmłodszych, dyplom dla naszej szkoły  odebrała p.dyr. Marzena Kotecka.

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć. 

                                Z życzeniami BEZPIECZNYCH WAKACJI !!! - Uczniowie klasy 2d z wych. I. Birunt


PRZEDSTAWIENIE KLASY ID

17 czerwca uczniowie klasy Id z okazji klasowego Dnia Rodziny, zaprezentowali artystyczne talenty przed swoimi najbliższymi. Przedstawienie, wiersze i piosenki wszystkim zgromadzonym bardzo się spodobały, o czym świadczyły szerokie uśmiechy i gromkie brawa.

Gratuluję wspaniałym, młodym aktorom rzetelnego przygotowania, odwagi i poczucia humoru!

                                                                                               Wych. Dorota Jusiewicz-Sieczko


ZWIEDZANIE STADIONU PIŁKARSKIEGO! 

     W przededniu rozpoczęcia EURO 2016 (dosłownie, bo 9 czerwca) uczniowie klasy 2d zwiedzili Stadion Piłkarski w Gdańsku.

     Zwiedzanie PGE Areny jest wyjątkową ofertą przeznaczoną zarówno dla dorosłych fanów piłki nożnej, jak i tych najmłodszych, szczególnie tuż przed rozpoczęciem EURO 2016. Mieliśmy możliwość odwiedzenia miejsc, w których przebywali najlepsi piłkarze europejscy i z których korzystają gracze Lechii Gdańsk.

     Trasa zwiedzania obejmuje zakątki, które nie są dostępne podczas pobytu na stadionie jako kibic w czasie rozgrywanego meczu. Sympatyczna pani przewodnik przeprowadziła nas przez korytarze, szatnie, tunele dla piłkarzy, aż na obrzeża murawy - tak, aby każdy mógł choć przez chwilę poczuć się jak piłkarz przed rozegraniem meczu. Byliśmy też w strefie wywiadów, gdzie dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca mediów podczas meczu. Siedzieliśmy także w strefie VIP-owskiej w ekskluzywnych lożach, przeznaczonych dla ważnych osobistości, jak na przykład prezydent RP. Ostatnim punktem zwiedzania było Muzeum Lechii Gdańsk z 70-letnią historią. Tam wyeksponowane są wszystkie trofea drużyny, które trudno zliczyć...

     Stadion w Gdańsku to przepiękny obiekt, z którym niechętnie się rozstaliśmy. Na koniec pan kierowca zrobił wszystkim wielką frajdę, bo mieliśmy okazję przejechać przez nowiusieńki, super nowoczesny tunel pod Martwą Wisłą.

                                             To była z pewnością udana wycieczka!!!

                                                                                                                      Wych. I. Birunt

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć. 


    

 LEKCJA  EDUKACYJNA W OLIWSKIM ZOO !

W dniu 9 czerwca uczniowie klasy 2d SP pojechali na wycieczkę autokarową do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Oliwie.

Tuż obo "małego" ZOO, w budynku dyrekcji i administracji odbywają się "żywe lekcje przyrody", prowadzone przez pracowników działu dydaktycznego oliwskiego ZOO. Nasza klasa wzięła udział w lekcji poświęconej ptakom. Było to świetnym podsumowaniem wiadomości zdobytych na lekcjach w szkole w ostatnim czasie.

     Uczestniczyliśmy w ciekawych eksperymentach i konkursach, np. badaliśmy za pomocą dotyku czym różnią się pióra ptaków, które polują nocą od tych, które w nocy śpią (są tak zbudowane, aby ruch skrzydeł nie powodował najmniejszego hałasu). Ważyliśmy "na oko" czyli w dłoniach czaszki różnych gatunków zwierząt: ptaka i ssaka (czaszka ptaka dużo lżejsza, co ułatwia latanie). Dowiedzieliśmy się także, że kormoran, to jedyny ptak, którego pióra mokną w wodzie (co umożliwia mu nurkowanie na dużą głębokość w celu zdobycia pokarmu). Największym zaskoczeniem była dla nas informacja, że ptaki raz w życiu mają zęby, a właściwie jeden ząb, dzięki któremu rozbijają skorupkę jaja, z którego się wykluwają.

     Lekcji towarzyszyło oglądanie eksponatów (wypchany pingwin) i dotykanie żywych piskląt.

     Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe mapki ZOO z proponowaną trasą zwiedzania, które z pewnością ułatwią nam zwiedzanie ogrodu zoologicznego z rodzicami w wakacje, gdyż pobyt w ZOO jest doskonałą okazją nie tylko do poznania fascynującego świata zwierząt, ale sprzyja rekreacji na świeżym powietrzu.

                                                                                                                              Wych. I. Birunt

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.   


PRZEDSTAWIENIE "CZYTAJMY KSIĄŻKI"

Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Z tej okazji w naszej szkole, klasa Id przygotowała występ artystyczno - wokalny dla klas 0-III.

Miłą niespodzianką okazało się przedstawienie zaprezentowane przez nasze panie nauczycielki. Dzieci, mogły poznać zaskakujące, zupełnie odmienne losy Kopciuszka.

W rolę aktorek wcieliły się: p.Dorota Jusiewicz-Sieczko,  p. Ewa Siarczyńska,  p. Iwona Birunt oraz p. Joanna Kozel-Kroczewska. Bajkowa opowieść przedstawiona została wyjątkowo zabawnie i pouczająco.

Niezwykłym przeżyciem dla dzieci było ujrzeć „swoją Panią” w roli Kopciuszka, Księcia, Babci czy Wróżki. Uczniom przedstawienie w wykonaniu nauczycieli bardzo się spodobało, czego dowodem były gromkie brawa.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

                                                                                                                                           Dorota Jusiewicz-Sieczko


 

 DZIEŃ DZIECKA W KLASACH 0 - III

W sobotę 4 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka w naszej szkole. Z tej okazji odbył się szkolny program Master Chef Junior - Mistrz Kulinarny klas 0-3. Gościem specjalnym był pruszczański uczestnik ogólnopolskiego programu Karol Labuda. Karol wraz z Magdą Gessler (p. Dorota Makowska), Anią Starmach (p. Natalia Gmerek) i Michelem Moranem (p. Olga Kucharska) zasiadł w jury naszego programu. Spośród 10 uczestników wyłoniono trzech zwycięzców. 1 miejsce - Wiktoria Plichta kl. 2c 2 miejsce - Natalia Czech kl. 1c 3 miejsce - Lena Banasiak kl. 2c Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienie. Gratulujemy! Program prowadziła p. Kasia Kolos
Po emocjach kulinarnych na uczniów czekały zawody sportowe na boisku szkolnym. Rywalizacja była zacięta, ale wszyscy dobrze się bawili.

Program przygotowały pani Natalia Gmerek i pani Kasia Kolos.

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.     


 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W KLASACH 0-III

W ramach obchodów Dni Języków Obcych w naszej szkole, mogliśmy dowiedzieć  się wiele ciekawych informacji dotyczących położenia, róznic językowo­  kulturowych, a także wiele ciekawostek o florze i faunie krajów z całego świata.  
 Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach języka hiszpańskiego, które  poprowadziła Hiszpanka Patricia Helguera. Mieliśmy okazję usłyszeć prawdziwy  język hiszpański, nauczyć się kilku słów, a także biegle liczyć do 10. Podczas  warsztatów językowych uczniowie chętnie korzystali
z j. angielskiego chcąc  dowiedzieć się czegoś więcej o naszym gościu. W serdecznym podziękowaniu klasa  Pani Doroty Sieczko przygotowała piękną kartkę , na której podpisały się dzieci.  Bardzo dziękuję w imieniu Patrici za tak miłą i serdeczną pamiątkę:) Gracias!    Kolejnego dnia odwiedził nas podróżnik Piotr Horzela. Tematem  kilkudziecięciominutowej prezentacji była ​ „Antarktyka – stacja polarna, lodowce, i  pingwiny ! ​ ” W polarnej stacji spędził blisko półtora roku, gdzie wykonał dwa  kontrakty dla Zakładu Biologii Antarktyki Polskiej Akademii Nauk.  W tym czasie, międzyinnymi:mierzyłlodowce, monitorował zachowania pingwinów i innych zwierząt, pomagał naukowcom w ich pracach, przyokazji poszerzając swoją wiedzę o Antarktyce. Pan Piotr miał okazję doświadczyć życia w polarnym rejonie naszego globu i niezwykle ciekawie nam o tym opowiedzieć. Wszyscy byliśmy   zasłuchani i zachwyceni. Zapraszam do fotorelacji!

Anna Kotecka

 

 

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.   

 

 


WYCIECZKA DO MUZEUM MORSKIEGO W GDAŃSKU

We wtorek 24 maja 2016 roku uczniowie klasy Ib i klasy Ie pojechali  na wycieczkę do Muzeum Morskiego w Gdańsku.  W trakcie lekcji muzealnych uczniowie stworzyli  kilkuosobowe załogi statków i  wykonywali zadania przypisane do różnych funkcji pełnionych przez marynarzy na współczesnym statku.  Dowiedzieli się także jakie urządzenia są niezbędne do pracy w porcie, jakie typy statków do niego wpływają, do czego służy latarnia morska, a do czego rampa ro-ro. W drugiej części zajęć  miały okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas zabawy na wystawie interaktywnej.

Wystawa  robi wrażenie, a interaktywne i nowoczesne stanowiska natychmiast przyciągnęły  dzieci.  Zachęcamy innych uczniów do udziału w zajęciach, gdyż dobrze łączą  one gry i zabawy z nauką o morzu.

                                                                                         Marzena Piaścik i Jolanta Janiuk

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 10 maja 2016r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej w Zespole Szkół nr 4 w Pruszczu Gd, dla klas I-III Edukacji Wczesnoszkolnej. Do konkursu przystąpiły z naszej szkoły:

1.  Oliwia Gawrzyjał z kl I z wierszem” Marii Konopnickiej „Muchy samochwały”

2. Julia Żywicka z kl II z wierszem ” Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”

3. Zofia Grzesiak z kl III z wierszem ” Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” 

Konkurs był bardzo trudny do rozstrzygnięcia ,ponieważ wszystkie dzieci były bardzo dobrze przygotowane, więc jury miało trudny orzech do zgryzienia:)

Po obradach ,podczas których dzieci miały słodki poczęstunek, nastąpiło ogłoszenie wyników:

I miejsce zajęła w swojej kategorii wiekowej Zosia Grzesiak

 II miejsce Julia Żywicka

a Oliwia Gawrzyjał dostała wyróżnienie!

GRATULUJEMY NASZYM UCZENNICOM, JESTEŚMY DUMNI ŻE GODNIE ZAPREZENTOWAŁY NASZĄ SZKOŁĘ!

                                                                                                                                                        Ewa Siarczyńska

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.   


WYCIECZKA DO MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO BŁĘKITNY BARANEK

Dnia 27 kwietnia 2016r klasa Ic i If pojechały na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego Błękitny Baranek, które mieści się w najstarszym spichlerzu w Gdańsku. Dzieci oprócz oglądania wystaw muzealnych zwiedzały uliczkę Hanzeatycką z średniowiecznego Gdańska na której - „Jakby życie  toczyło się dalej” . Dzięki figurom woskowym i rekwizytom z dawnych czasów dzieci miały okazje zapoznać się z życiem dawnych Gdańszczan. Zdobytą wiedzę uczniowie utrwalili podczas zajęć edukacyjnych a na koniec bawili się w archeologów szukających rekwizytów zakopanych w piasku. To była dla dzieci niezwykła przygoda i mam nadzieję że na długo pozostanie im w pamięci.

                                                                              wychowawca - Ewa Siarczyńska

      Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.             
 


                      

WYJAZD KLASY II "D" DO LASU W OTOMINIE

W czwartek 12 maja uczniowie klasy II D z wychowawczynią Iwoną Birunt oraz opiekunem p.Ulą Belczewską wybrali sie na ciekawą lekcję o lesie do Otomina w Nadleśnictwie Kolbudy. Piękno pomorskich lasów, ich różnorodność i bogactwo znane są nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. To niezwykle urokliwe krainy, bardzo atrakcyjne dla turystyki i rekreacji ze względu na niewielką odległość od Trójmiasta oraz szczególne walory krajobrazowe.

W leśniczówce przywitał nas przesympatyczny leśniczy - p.Krzysztof, który był naszym przewodnikiem. Przypomniał wszystkim, jak należy zachować się w lesie, aby jak najwięcej usłyszeć i zobaczyć podczas spaceru. Ścieżkę edukacyjną rozpoczęliśmy od spotkania z pomnikiem przyrody - 200-letnim dębem, który rośnie nad samym jeziorem Otomin i wysłuchanie legendy z nim związanej. Spacerując po lesie widzieliśmy m.in. ptasie budki lęgowe i dziuple, słyszeliśmy odgłosy leśnych ptaków, a nieopodal nas przemknęła sarenka. Pan Krzysztof bardzo ciekawie opowiadał o roślinności lesnej - dowiedzieliśmy się, jaką funkcję pełni mech (magazynuje wodę) oraz zdradził nam sposób ugaszenia pragnienia w lesie, gdy nie mamy wody pitnej (żucie liści szczawiu zajęczego). Od dziś będziemy także pamiętać, że sarna to wcale nie jest żona jelenia, tylko odrębny gatunek. A żona jelenia to łania. Po spacerze wróciliśmy na teren leśniczówki, na którym znajduje się sala edukacyjna, wyposażona w liczne tablice informacyjne o tematyce przyrodniczej. Tam mogliśmy pogłaskać borsuka (co prawda tylko wypchanego) i z bliska zobaczyć poroże jelenia.

Potem upiekliśmy na ognisku kiełbaski (oczywiście w bezpiecznym miejscu do tego wyznaczonym), które na świeżym, leśnym powietrzu, smakowały znakomicie!Na pamiątkę naszego pobytu wręczyliśmy panu przewodnikowi album wykonany przez uczniów z ilustracjami lasu, co sprawiło mu miłą niespodziankę. Wycieczka byla bardzo udana. Pobyt na łonie natury, połączony z nauką, to ciekawa i pożyteczna forma spędzania czasu.

                                   SZCZERZE POLECAMY!!!!!Uczniowie klasy II "D" z wych. I. Birunt

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


Wycieczka do siedziby Państwowej Straży  Pożarnej w Pruszczu Gdańskim

     5 maja 2016 r. uczniowie z klasy Ib i Ie odwiedzili siedzibę Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim.  Celem wycieczki było spotkanie       z pracownikami straży, poznanie specyfiki ich pracy oraz obejrzenie sprzętu, jakim dysponuje straż na co dzień w pracy.  Strażacy zaprezentowali sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Były to m.in: różnorodne wozy strażackie i sprzęt do gaszenia pożarów. Dzieci mogły usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki, dodatkowo  każdy mógł potrzymać wąż strażacki. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Najbardziej utkwił im moment zjeżdżania strażaka z długiej rury. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych.  Po takiej wycieczce wszystkie dzieciaki zgodnie przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby pracować w Straży.

                                                                                   Marzena Piaścik

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.



"Ratujemy - uczymy ratować!"

           W ramach edukacji społecznej, której ważnym elementem jest kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim jest realizowany Ogólnopolski Program „Ratujemy -uczymy ratować”.Program został stworzony przez Jurka Owsiaka we współpracy z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Celem tego programu jest propagowanie wśród najmłodszych znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, aby stworzyć nawyk udzielania pierwszej pomocy w społeczeństwie, zwłaszcza wśród dzieci.

Posiadając Certyfikat ukończenia kursu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przeprowadziłam szkolenie moich podopiecznych - uczniów klasy 2 d SP.

Szkolenie poprzedziła prezentacja filmu instruktażowego „Ratujemy- uczymy ratować”, w którym uczniowie poznali schemat działań, które należy podjąć, by komuś pomóc.

W ramach szkolenia stworzyliśmy wspólnie własną Tablicę Edukacyjną "Pierwsza Pomoc", która wzięła udział w V Ogólnopolskim Konkursie "Ratujemy - uczymy ratować".

Na zajęciach praktycznych dzieci mogły wykazać się znajomością podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, ćwicząc „na sobie” pozycję boczną ustaloną oraz wykonując oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej na specjalistycznym fantomie.

Po takim szkoleniu uczniowie:

  • umieją ocenić zagrożenie,
  • wiedzą jak i kiedy wezwać pomoc,
  • potrafią ocenić, czy osoba poszkodowana oddycha,
  • układają poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej,
  • potrafią wykonać oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej,
  • mają świadomość tego, że dzięki znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy mogą *uratować komuś życie.

 

Na zakończenie każdy uczeń otrzymał Podręcznik do nauki pierwszej pomocy, aby utrwalać poznane dziś zasady orazCERTYFIKATukończenia kursu pierwszej pomocy.

PAMIĘTAJ!

„GDYBY CO DZIESIĄTY MIESZKANIEC ZIEMI POTRAFIŁ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY, OCALIŁOBY TO MILION LUDZI ROCZNIE”.

 

                                                                                           Wychowawca klasy 2 d - Iwona Birunt

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

SŁODKA MATEMATYKA W KLASIE 0B

26.04.2016 w klasie „0”b gościem była Pani Anna Walerzak- Więckowska, która prowadziła zajęcia pt. „Słodka matematyka”. Podczas tego spotkania, dzieci miały możliwość utrwalenia znaku większości, w postaci „Ciasteczkowego Potwora”, rozpoznawały „piernikowe figury geometryczne”- dzieliły je na równe połowy, wystukiwały „ciasteczkowe rytmy”, przeliczały bakalie oraz wykonywały różne inne, równie „słodkie”, zadania matematyczne. Wszystkie ćwiczenia realizowały nie tylko na kartach pracy, ale również na biszkoptach upieczonych przez Nikoli babcię. Jak się okazało matematyka może być nie tylko „słodka”- jak twierdzi Pani Anna Walerzak- Więckowska, ale również „miła”- tak powiedział Bartek. Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją przepięknie ozdobionych przez dzieci „matematycznych ciasteczek”.

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


ŚWIĘTA WIELKANOCNE

W  środę 23 marca uczniowie klasy I f pod kierunkiem wych. Ewy Siarczyńskiej, przygotowali przedstawienie pt. ”TRADYCJE WIELKANOCNE DAWNIEJ I DZIŚ”. Przy wielkanocnym stole na którym rozgościły się baby i mazurki wielkanocne zasiadł gospodarz z gospodynią, a dzieci opowiadały o tradycjach wielkanocnych, obchodzonych dawniej i dzisiaj. Nie zabrakło tańczących wielkanocnych pisanek, „Śmigusa -dyngusa” i kogucika, którego przywieźli wiejscy chłopcy drabiniastym wozem.

Głównymi bohaterami przedstawienia była WIOSNA - która przyniosła świąteczne dary na wielkanocny stół oraz  ZAJĄCZEK - który, jak tradycja karze przyniósł dla każdej klasy upominki.

Na zakończenie dzieci odpowiadały na pytania związane z tradycjami i zwyczajami świątecznymi za które były nagrodzone .

Słodkich upominków nie zabrakło dla nikogo!

                                                                             Wychowawca -  Ewa Siarczyńska 

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.

 

WITAJ WIOSNO!

       Dnia 21 marca klasa Ia przygotowała  apel dla klas 0-I pt. Witaj Wiosno!. Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali 3 piosenki pt. "Daj rękę wiosenko", "Idzie wiosna" i "Marzanna". Była inscenizacja pt. A, tulipan śpi oraz piosenka z kukłą Marzanną.  Ponadto nauczyciel Małgorzata Betscher przygotowała zagadki dla klas O- I o tematyce wiosennej oraz słodkie nagrody. Dla  nauczycieli pani Wiosna wręczała po  żółtym tulipanie. A na końcu zaprezentowana została prezentacja multimedialna – pokaz wiosennych  slajdów .

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


BAL KARNAWAŁOWY W KLASACH 0-III
 
            W środę 3 lutego  w naszej szkole odbył się wielki bal.  Na szkolnej sali gimnastycznej rozbrzmiewała taneczna muzyka więc zabawa karnawałowa rozpoczęła się na całego. Na parkiecie w takt muzyki wirowały: Królewny, Wróżki, Znani Piłkarze, Spidermani, Zorro, Kotki, Klauny, Strażacy, Policjanci i wiele różnych znanych i tych mniej znanych postaci. Zabawa była znakomita. Wszystkie tańce i zabawy  dla dzieci przygotowała i prowadziła p. Ala.
W chwili przerwy  można było posmakować domowych wypieków i "ugasić" pragnienie w działającej na holu Kawiarence,
z której dochód przekazany został tradycyjnie na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


                                                                                                                                                                                      Alicja Malinowska

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W czwartek 28-stycznia klasa I f zaprosiła swoich dziadków i babcie na uroczystość z okazji ich święta.

Uroczystość rozpoczęła się występami, w których dzieci wprowadziły widzów w nastrój dawnych czasów: w tle starych kamieniczek przechadzały się babcie z dawnych czasów w starych sukniach z koronkowymi parasolkami i tańczyły do melodii starej katarynki, na której grał kataryniarz.

Babcie były bardzo wzruszone, a dziadkowie bili gromkie brawa.

Po występach wnukowie obdarowali dziadków i babcie własnoręcznie zrobionymi prezentami i zasiedli do słodkiego poczęstunku. Podczas biesiady odbyły się również konkursy, w których babcie i dziadkowie musieli rozpoznać  swoich wnuków a nagrodą były słodkie lizaczki.

Myślę że uroczystość ta na długo pozostanie we wspomnieniach nie tylko dzieci ale również i ich dziadków  w szczególności dlatego, że niektórzy  na tą uroczystość przyjechali  z bardzo daleka.

                                                                                                               Wychowawca Ewa Siarczyńska

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


PASTORAŁKI W WYKONANIU KLASY 1f

W poniedziałek 21 grudnia 2015r, uczniowie klasy I f pod kierunkiem  wych. Ewy Siarczyńskiej , przedstawili montaż słowno - muzyczny pt. „ ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE”. Widzami byli uczniowie klas O b i O c, Panie Dyrektor ,oraz rodzice występujących dzieci.

Podczas przedstawienia ,artyści przedstawili dzieciom świąteczne zwyczaje i obyczaje celebrowane w naszym kraju . Wierszyki przeplatane były pięknymi pastorałkami,  które nawiązywały do Jasełek. Całe widowisko wzruszyło nawet najtwardszych tatusiów.

                                                                                                                Wychowawca Ewa Siarczyńska        

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

WIECZÓR POEZJI DZIECIĘCEJ

Dnia 15 grudnia 2015r. uczniowie klas I-III pod kierunkiem Pań Doroty Przybysz i Marii Wieliczko przygotowali „ Wieczór poezji dziecięcej”. Na zajęciach edukacyjnych uczniowie pisali wiersze o tematyce zimowej i świątecznej. Najładniejsze z nich zostały wybrane przez wychowawców i zaprezentowane przez uczniów. Wielu uczniów naszej szkoły prezentuje prawdziwe talenty poetyckie. Uczniowie także śpiewali piosenki, kolędy, pastorałki. Swoje talenty muzyczne zaprezentował chórek klas I- III, który prowadzi Pani Alicja Malinowska. Uczniowie klasy II d pod kierunkiem Pani Iwony Birunt zagrali utwór na instrumentach perkusyjnych pt. „ Gawot”, a także zespół „  Dzwoneczki” z klasy II d zagrał kolędę. Na pianinie kolędę zagrała również uczennica klasy II c Marta Malinowska. Dwie piosenki zaśpiewali uczniowie klasy II b. Wieczornica wszystkich wprowadziła w nastrój Świąt Bożego Narodzenia, jest to coroczne,  integracyjne spotkanie uczniów, nauczycieli i rodziców, które przynosi wszystkim wiele radości.

W czasie tej uroczystości odbywał się kiermasz świąteczny, a dochód został przeznaczony na rehabilitację uczennicy z naszej szkoły. Wielu rodziców wraz z dziećmi przygotowało przepiękne ozdoby świąteczne, które zadziwiały pomysłowością, estetyką, oryginalnością, były one chętnie kupowane.

Można było także zjeść ciasto i napić się herbatki w kawiarence. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży, także zostały przeznaczone na tą samą akcję charytatywną.

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Boże Narodzenie i czas przygotowań do świąt to najpiękniejszy okres w całym roku. W tym czasie, szczególnie przed laty, zarówno dorośli jak i dzieci z wielką radością wykonywali ozdoby świąteczne. Dla przypomnienia i zachęcenia dzieci do czerpania z bogatych rodzinnych tradycji nauczycielka religii Bernadeta Bażak  ogłosiła konkurs na wykonanie  najpiękniejszej ozdoby choinkowej.

Uczniowie klas I-III SP wspólnie z rodzicami przygotowali  z naturalnych materiałów prace plastyczne, prace były pięknie wykonane różnymi technikami. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, by wybrać spośród tylu pięknych prac te najładniejsze i najciekawsze. Wręczenie nagród nastąpiło podczas apelu bożonarodzeniowego.

Prace konkursowe przekazano na kiermasz świąteczny z którego dochód przeznaczono na cel charytatywny.

Bernadeta Bażak

                                                                

 

Nagroda za Pomysł

Michał Szajda kl. ID     – bombki z żarówek

Filip Dubiela kl. IA        – bombka z płatków higienicznych

Jacek Jędrzejewski kl. IF – łańcuch z kopert

Szymon Jędrzejewski kl. IIC – ozdoby z szyszek

 

Wyróżnienia

Hubert Borowik kl. IB

Stasiu Pustelnik kl. IB

Maurycy Faliszek kl. IB

Szymon Filipek kl. IB

Hubert Samuś kl. IE

Ola Eggert kl. IE

Marysia Wasilewska kl. ID

Alicja Leszczyńska kl. IF

Agata Hałas kl. IC

Oliwia Seremak kl. IA

Marta Wilk kl. IIB

Kacper Masek kl. IIIB

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

SZKOLNE JASEŁKA I WIGILIE KLASOWE

Ostatni dzień przed Świętami  Bożego Narodzenia był dniem szczególnym. Jak co roku, w tym dniu odbyły się tradycyjne spotkania opłatkowe całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli i personelu szkoły. Historię Narodzenia Jezusa przedstawili uczniowie  w tradycyjnych jasełkach przygotowanych pod kierunkiem  nauczycieli katechetów.

Klasy I-III SP obejrzały przedstawienie pt:,,Trzy klucze do nieba” w  wykonaniu uczennic  z kółka artystycznego, które prowadzi nauczyciel religii Bernadeta Bażak. Historia opowiadała o królu mającym wszystko i jego poszukiwaniach trzech kluczy otwierających bramę nieba. Król odnalazł klucze dopiero wtedy gdy zrozumiał, że najważniejsze w życiu są dobroć i miłosierdzie oraz znalezienie Jezusa. Uroku inscenizacji dodały kolędy w wykonaniu chórku, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością tradycji bożonarodzeniowych bezbłędnie rozwiązując zagadki przygotowane przez p. katechetkę. 

Po jasełkach pani Dyrektor Marzena Kotecka wręczyła nagrody  za konkurs plastyczny ,,Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”.

Boże Narodzenie, to najpiękniejsze Święta spośród wszystkich świąt, pełne dobrych uczuć, pachnące piernikiem i choinką oraz rozbrzmiewające kolędą.

                                  Bernadeta Bażak

  

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.

  

 

 

 


 

JASEŁKA DLA KLAS ZEROWYCH

21 grudnia 2015r. uczniowie klasy Id pod kierunkiem wych. Doroty Jusiewicz-Sieczko, przygotowali dla klas zerowych Jasełka. Pierwszoklasiści poprzez piękną grę aktorską wprowadzili publiczność w niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Z kolei we wtorek, 22 grudnia 2015r., podczas Wigilii klasowej, młodzi, wspaniali artyści z klasy Id zaprezentowali jasełkowe przedstawienie przed swoimi rodzicami, dziadkami          i rodzeństwem. Były gromkie brawa, łzy wzruszenia oraz czułe uściski.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z przedstawień jasełkowych, które były nie lada wyzwaniem dla małych aktorów.

Gratulujemy pierwszego, znakomitego występu przed szerszą publicznością!

                                                                                   Wychowawca Dorota Jusiewicz-Sieczko

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.



MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

W poniedziałek 7 grudnia 2015r.  uczniowie klasy Ib i klasy Ie pod kierunkiem p. Jolanty Janiuk i p. Marzeny Piaścik, przygotowali dla klas zerowych mikołajkowe przedstawienie pt. ,,Imieniny Mikołaja”. Na inscenizację przybyli w pięknych czerwonych czapeczkach zerówkowicze i zaproszeni goście.

Na tle świątecznej scenografii dzieci przebrane za Śnieżynki, Elfy i małe Mikołaje w humorystyczny sposób  wprowadziły publiczność w mikołajkowy  nastrój ,wykonując piękne przedstawienie. Piosenki, wierszyki i zabawy podobały się naszym najmłodszym.  Śnieżynki  wraz z Elfami przygotowały zadania, które miały wykonać dzieci. Na koniec wszyscy uczestnicy zabawy zaprosili do nas wyczekiwanego gościa z Laponii …  tak , tak  !!!   Odwiedził nas Mikołaj i wręczył dzieciom prezenty.

Mamy nadzieję, że wspólna uroczystość dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych przeżyć  i przybliżyła nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

W dniu 4.12.2015 z okazji święta górników czyli BARBÓRKI, uczniowie klas młodszych mieli niespotykaną okazję spotkania z przedstawicielem zawodu górnika naftowego.

Zaproszony gość przybliżył uczniom pracę naftowych górników morskich wydobywających na morzu ropę naftową. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli film o pracy na platformie wiertniczej, zobaczyli jak wygląda ropa naftowa. Dzieci były zainteresowane górniczym mundurem galowym i z dociekliwością dopytywały o wszystkie jego szczegóły. Popularnością cieszyła się czapka z białym pióropuszem, która poprawnie nazywa się ,,czako’’.

Spotkanie zakończyło się słodką niespodzianką przygotowaną przez gościa.

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

11 LISTOPAD - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

         Dla uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 13 listopada uczniowie klasy 2d SP z wych. Iwoną Birunt przedstawili uczniom, jak i opiekunom klas drugich i trzecich oraz przybyłym rodzicom, program słowno-muzyczny. 

        Uroczystość otworzyła krótka prezentacja multimedialna, wprowadzająca wszystkich w klimat tamtych historycznych wydarzeń z końca I WOJNY ŚWIATOWEJ. Odsłuchaliśmy także autentyczną wypowiedź archiwalną marszałka Józefa Piłsudskiego, co zrobiło na wszystkich duże wrażenie. Oprócz patriotycznych wierszy i żołnierskich piosenek w programie znalazła się także inscenizacja utworu "Przybyli ułani pod okienko" z akompaniamentem gitary.

       Dobry przykład patriotyzmu mieli okazję dać dorośli: obecni na występie nauczyciele i rodzice, którzy przyjęli zaproszenie do śpiewania popularnej pieśni "Płynie Wisła, płynie..." - w wersji KARAOKE, przy czym świetnie się bawiliśmy. Nie mogło obejść sie także od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego (oczywiście w postawie "na baczność").

       Podczas występu uczniowie klasy 2d nawiązali także do patriotyzmu lokalnego. Oprócz wierszy o Gdańsku, został wyświetlony film animowany o historii i zabytkach tego pięknego miasta. Program artystyczny zamykała improwizacja taneczna do piosenki "Bo co może mały człowiek...".Natomiast gościnnie wystąpili uczniowie klasy 2e (wych. Natalia Gmerek), którzy odśpiewali hymn naszej szkoły - pieśń o Pruszczu Gdańskim.

Była to prawdziwa, a zarazem "żywa" i atrakcyjna lekcja patriotyzmu!

                                                                                          Organizator uroczystości Iwona Birunt

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


Najciekawszy różaniec wykonany samodzielnie.

Październik, to miesiąc poświęcony Maryi. Oddajemy Jej cześć poprzez modlitwę różańcową. Dlatego, jak każdego roku uczniowie klas I-II we współpracy z rodzicami przygotowali różnorodne różańce.Ogółem wykonano 55 różańców do wykonania których wykorzystano różnorodne materiały:

Dary jesieni ( jarzębina, kasztany, żołędzie, szyszki
Spożywcze ( makaron, cukierki, chleb, chrupki, żelki )
Inne (słomki, folia aluminiowa, koraliki, modelina, zakrętki, itp.)

Zabawa cieszy się dużym powodzeniem. Punktem kulminacyjnym jest podziwianie wykonanych różańców na wystawie.
W październiku wspominamy papieża Polaka św. Jana Pawła II obchodząc Dzień  Papieski.

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

KLASA Ie i If NA WYCIECZCE W OSICACH

W piatek 2 X 2015 r. uczniowie klasy Ie i If  naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do wiejskiej zagrody w  Osicach. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z wiejskimi zwierzętami hodowlanymi  i ptactwem domowym oraz poznanie roślin uprawnych. Największą atrakcją  dla dzieci były  wykopki i przejażdżka wozem drabiniastym.  Również współzawodnictwo w zabawach i zawodach na świeżym powietrzu przyniosło dzieciom dużo satysfakcji i ogromną radość.  Pobyt uczniom uatrakcyjniła wizyta specjalnego gościa oraz pieczenie kiełbasek i  ziemniaków. Na koniec pobytu w wiejskiej zagrodzie  dzieci wykonały stworki z darów natury. Zachęcam Was do odbycia podobnej wycieczki, dzieciaki czuły się tu swobodnie, pobudzały swoje zmysły, słuchały odgłosów dzikich i domowych ptaków, czuły zapach ziemi. Pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do szkoły. Piękne
i ciekawe jest to o czym czytamy , o czym słyszymy, ale niezapomniane jest to co sami widzimy lub doświadczamy

(tekst: M. Piaścik)

     Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2014/2015 

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Uczniowie klasy I b pod kierunkiem p. Marii Wieliczko przygotowali część artystyczną na zakończenie roku szkolnego 2014/2015 . Zaśpiewali wesołe piosenki , zaprezentowali scenki, przypomnieli wakacyjne rady. Recytowane wiersze zachęcały dzieci do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, przybliżyły wszystkim jak bezpiecznie należy spędzić wakacje.

W czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego odbyło się wręczenie nagród w szkolnym konkursie „ Najlepszy na mecie”. Najlepsi uczniowie w każdej z  klas otrzymali z rąk pani dyrektor Urszuli Niklas nagrody książkowe i dyplomy.

Nagrodzeni uczniowie w konkursie „Najlepszy na mecie”:

I a- Szymon Śliwa

I b- Agata Pilanc

I c- Grzegorz Szweda

I d-Julia Pedynkowska, Natalia Pedynkowska

I e- Bartosz Formela

 

II a- Łucja Gradowska

II b- Oliwia Schulte- Noelle

 

III a- Julia Bieżuń

III b- Cyprian Szydłowski

III c- Wiktoria Brzyszcz

W czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego odbyło się wręczenie nagród w szkolnym konkursie „Wzorowy zeszyt”. Uczniowie, z każdej klasy, którzy najładniej prowadzili zeszyty przez cały rok szkolny otrzymali w nagrodę: pióro i długopis z wygrawerowanym napisem „Wzorowy zeszyt” i pamiątkowe  dyplomy, które wręczyła Pani dyrektor Urszula Niklas.

Nagrodzeni uczniowie w konkursie „ Wzorowy zeszyt”.

I a- Krzysztof Zyszczak

I b- Orest Trembacz

I c- Marta Malinowska

I d- Julia Wołowczyk

I e- Cezary Marcinkowski

 

II a- Inga Malitowska

II b- Nikola Kucharska

 

III a- Lidia Kulon

III b- Cyprian Szydłowski

III c- Alicja Niedźwiecka

Odbyło się także wręczenie nagród w  konkursie na makietę , który został zorganizowany z okazji zbliżającego się 70- lecia szkoły.

Pani dyrektor Urszula Niklas  w swoim wstąpieniu, życzyła wszystkim uczniom udanych wakacji i miłego wypoczynku.

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


KONKURS CZYTELNICZNY

Uczniowie klas I -III brali udział w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym pt. „ Baśnie źródłem mądrości ludowej” zorganizowanym przez Katolicką Szkołę Niepubliczną. Najpierw pisali test ze znajomości baśni, następnie prezentowali wybraną postać. Uczennica Nikola Kucharska z II b zajęła pierwsze miejsce. Uczennica z klasy III a Julia Bieżuń zajęła także pierwsze miejsce, Agatka Pilanc I b  zajęła IV miejsce i została wyróżniona.

 

WYCIECZKA DO OCEAN PARKU

 

 W poniedziałek 22 czerwca odbyła się wycieczka autokarowa dla uczniów klasy I D do Ocean Parku we Władysławowie. Program wycieczki obejmował:

1. Spacer z przewodnikiem po dnie oceanu - poznanie cech prezentowanych ryb i ssaków naturalnej wielkości, m.in. kaszalot, orka, płetwal błękitny, humbak, wieloryb grenlandzki.

2. Multimedialny spektakl - najnowocześniejsze interaktywne schow w Europie (technologia wizualna umożliwiająca rozmowę na żywo z animowaną postacią wieloryba na ogromnym ekranie.

3. Imponujący plac zabaw.

   Do domu uczniowie przywieźli - oprócz wspaniałych wrażeń - pamiątkowe maskotki i breloczki.

To była bardzo atrakcyjna wycieczka - SZCZERZE POLECAMY!!!

                                                                           Organizator - I. Birunt

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW!
 

 W maju naszą szkołę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola "Bursztynek" w Pruszczu Gdańskim. Gościnnie przyjęły ich: klasa I D (wych. I. Birunt) oraz klasa I E (wych. N. Gmerek).

 Uczniowie klasy I D przywitali młodszych kolegów barwnym przedstawieniem "O wiośnie". Potem opowiadaliśmy o tym, jak spędzamy czas w szkole, jak współcześnie zdobywamy wiedzę.  Dzieci poznały wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie uczenia (tablica multimedialna, e-dziennik, wykorzystanie Internetu). Pokazaliśmy im nasze zeszyty i udostępniliśmy ćwiczenia, w których wykonały nawet jedno zadanie  w szkolnych ławkach- co sprawiło im ogromną radość.Po nauce była wspólna zabawa. Przy pożegnaniu otrzymaliśmy pamiątkową laurkę.

                       Wszystkim przedszkolakom życzymy powodzenia u progu pierwszej klasy!

DO ZOBACZENIA PO WAKACJACH!!!

 

                                                                                                                      Wych. kl. I D -Iwona Birunt

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


   KONCERTY MUZYCZNE W SZKOLE!

   W naszej szkole, już tradycyjnie, odbywają się spotkania z muzyką poważną. Organizuje je Biuro Koncertowe MUSICA VIVA, odznaczone Medalem Edukacji Narodowej, nad którym kierownictwo artystyczne sprawuje p. Barbara Żurowska-Sutt.

   Koncerty przeznaczone są dla uczniów klas 0-III SP i mają charakter cykliczny - odbywają się co miesiąć. Biorą w nich udział soliści Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Muzycznego w Gdyni, a także studenci i pedagodzy Akademii Muzycznej w Gdańsku; uświetniają je także artyści zagraniczni.

   Ta muzyczna podróż, jaką są koncerty, przebiega nie tylko przez Europę, ale także Amerykę. Na muzyczne potrawy składają się piosenki w różnych językach świata, kolorowe tańce w przepięknych strojach oraz bardzo różne instrumenty muzyczne. Uczniowie biorą czynny udział w koncertach: włączają się do śpiewu, gry na instrumentach, tańczą, a także mogą popisać sie wiedzą teoretyczną w tej dziedzinie. Różnorodna tematyka oraz forma tych spotkań powoduje, że są one bardzo atrakcyjne dla tak młodych odbiorców muzyki klasycznej. Czekamy na nie z niecierpliwością!

  A oto tematy koncertów, które odbyły się w tym roku szkolnym:

1. "Z MUZYKĄ DOOKOŁA ŚWIATA" - pierwszy powakacyjny koncert, w którym zabrzmiały utwory poważne i mniej poważne. Pojawił sie saksofon i róg, a śpiew rozlegał się po włosku, polsku i po kaszubsku.

2. "JESIENNY SZLAK KONCERTOWY" - gościł obój i rożek angielski, które doskonale naśladowały świat zwierząt, a piosenki opowiadały o jesiennym jarmarku - warzywach, owocach i leśnych tajemnicach.

3. "W POGONI ZA KARNAWAŁEM" - muzyka karnawałowa z całego świata w brzmieniu trąbki, klarnetu i śpiewu.

4. "BALET I BAJKOWE OPOWIEŚCI" - to występ młodych tancerzy z Gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w tańcu klasycznym i tańcu współczesnym.

5. "ŚPIEWANY TEATR PANA MONIUSZKI" - wysłuchanie pieśni o niesfornym chochliku, o kołowrotku, o kotku i piesku, a także o Krakowiaku i Krakowiance, a także fragmentu opery "Straszny Dwór".

6. "WIELKI PIKNIK MUZYCZNY" - to wakacyjne piosenki, kolorowe tańce i wiele instrumentów muzycznych.

 

                                                                                               Koordynator koncertów Iwona Birunt

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


Wystawa Budowli z Klocków Lego! 

 

Dnia 15 czerwca klasa I D z wychowawcą Iwoną Birunt oraz z opiekunem- p.Kasią Kolos zwiedziła największą w Polsce Wystawę Budowli z Klocków Lego, która mieściła się w PGE Arena w Gdańsku. Ekspozycja zajęła powierzchnię 1500 metrów kwadratowych, a klocki dostarczono w 10-ciu TIR-ach!

Mogliśmy podziwiać wielkie budowle, składające się z kilkudziesięciu tysięcy klocków, takie jak: budynki - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, dworce kolejowe, karuzele, samoloty, statki - Titanic ogromnych rozmiarów, samochody, makietę PGE Areny, makietę człowieka na Księżycu, a nawet mapę Europy. Były także najprawdziwsze roboty zbudowane z klocków Lego, którymi można było poruszać. Jednym słowem - zrobiło to na nas ogromne wrażenie, no i nie tylko na nas, bo tłumy zwiedzających ciągle nadciągały.

Niemniejszą frajdę sprawił nam pobyt w strefie zabawy, gdzie mogliśmy sami konstruować z klocków Lego czy Duplo różnych rozmiarów. Wycieczka była bardzo udana - dopisała cała klasa, a wrażenia z wystawy z pewnością pozostaną na długo!!!

                                                                                                                               

                                                                                                                                          Iwona Birunt

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

Dzień Języków Obcych 

 

Dnia 3 czerwca w naszej szkole odbył się trzeci już Dzień Języków Obcych w klasach młodszych.
Wszystkie klasy  I – III włączyły się w organizację i obchody tego święta. Odpowiednio wcześniej pod kierunkiem wychowawców zaczęły przygotowania do tego wydarzenia. Zadaniem każdej z klas było stworzenie postaci pochodzącej z kraju, który wylosowała klasa. Uczniowie poprzez gromadzenie materiałów do wykonania zadania, wraz z wychowawcami, poznawali kulturę i obyczaje mieszkańców innych krajów.

3 czerwca , na holu udekorowanym flagami i oraz  barwnymi postaciami przygotowanymi przez dzieci, odbył się uroczysty apel, podczas którego dzieci miały okazję obejrzeć bardzo zabawne, wielojęzyczne przedstawienie o Czerwonych Kapturkach z całego świata. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy IV c pod kierunkiem pani Urszuli Szczepańskiej.

Zwieńczeniem święta języków było wręczenie przez Panią Dyrektor nagród zwycięzcom konkursu recytatorskiego z języka niemieckiego. Całość uroczystości zorganizowały i przeprowadziły p. Urszula Szczepańska oraz p. Kamila Siedlecka.

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


Światowy Dzień Ziemi w klasach 0-III 

Dnia 30 kwietnia 2015r. w klasach 0 – III odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. Uroczystość szkolną  przygotowali  uczniowie klasy II b pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Przybysz. W imprezie uczestniczyli  uczniowie  klas 0 - III, którzy w tym dniu przyszli w strojach z elementami koloru zielonego, żółtego i niebieskiego. Obecni byli także: pani dyrektor Marzena Kotecka, nauczyciele oraz członkowie rodzin dzieci występujących. Uczniowie klasy II b  zaprezentowali przedstawienie, w którym zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne.  Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej i prezentacja multimedialna na temat Dnia Ziemi, jego powstania i tradycji. W kwietniu nasza szkoła  po raz kolejny przyłączyła się do największej akcji ekologicznej w Polsce - LISTY DLA ZIEMI.  Uczniowie pisali listy dla Ziemi, w których zachęcali  dorosłych do dbania o naszą planetę. Uroczystość zakończyła się odczytaniem najciekawszych  listów napisanych przez uczniów  klas I - III.  Autorzy najciekawszych listów zostali nagrodzeni.

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.

 


 

Lekcja edukacyjna na Faktorii!

We wtorek 21 kwietnia uczniowie klasy I D wraz z wychowawcą I. Birunt uczestniczyli w lekcji edukacyjnej na Faktorii pt. "Czarodziejsi bursztyn".

      Już od czasów starożytnych bursztyn bałtycki cieszył się ogromnym powodzeniem. Rzymianie organizowali po niego samodzielne wyprawy w rejony dzisiejszych ziem polskich. Historia Pruszcza Gdańskiego jest nierozerwalnie związana z bursztynem, bowiem przebiegał tędy w I-V w. szlak bursztynowy. Faktoria była miejscem ówczesnej wymiany handlowej. Dziś zrekonstruowana - można w niej zobaczyć domostwa z tamtych czasów: chatę wodza, chatę targową, chatę kowala i chatę bursztyniarza.

       Lekcję rozpoczęliśmy od wysłuchania legendy "O księżniczce Juracie i jej bursztynowym pałacu", której towarzyszyła prezentacja multimedialna. Mogliśmy zobaczyć rodzaje bursztynu (różne kształty - w zależności od tego, w którym miejscu drzewa zastygła żywica oraz różne kolory (im młodszy tym jaśniejszy).

Dowiedzieliśmy jak sprawdzić, czy bursztyn jest prawdziwy. W tym celu przeprowadziliśmydoświadczenie z wodą ( w słonej wodzie bursztyn unosi się na powierzchni). Wiemy też, że zatopione w bursztynie zwierzęta czy przedmioty to INKLUZJA. Współcześnie bursztyn wykorzystuje się:

- w jubilerstwie,

- w kosmetologii,

- w medycynie naturalnej.

Po części teoretycznej przystąpiliśmy do działania. Własnoręcznie wykonaliśmy kolie "bursztynowe" z makaronu, które zatrzymaliśmy dla siebie. W konkursie "Wyławiacze bursztynu" brały udział dwie drużyny: dziewczynek i chłopców. Uczestnicy szukali w odmierzonym czasie kawałków bursztynu w piasku. Konkurencja ta zakończyła się remisem. W nagrodę wszyscy otrzymali pamiątkowe PASZPORTY BURSZTYNOWE.

Na koniec zwiedziliśmy teren Faktorii (chatę wodza, chatę bursztyniarza oraz zagrodę ze zwierzętami - kozami i bażantami). Wizyta w rekonstrukcji osady handlowej Faktoria to lekcja historii połączona z zabawą. Można tu zgłębić tajniki dawnych rzemiosł mieszkańców Pomorza z początku ery - Gotów, jak też poznać ich waunki życia.  Z pewnością tu jeszcze wrócimy!!!

                                                                                          Wychowawca Iwona Birunt

          

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.


 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski 

15 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III SP pod hasłem:

"Piękno w słowie zaklęte".

Naszą szkołę reprezentowali laureaci Wewnątrzszkolnego Konkursu Recytatorskiego, poświęconego poezji Agnieszki Frączek, w składzie:

* na poziomie klas pierwszych: PAULINA BIELIŃSKA z klasy I D (wych. I. Birunt);

* na poziomie klas drugich: NIKOLA KUCHARSKA z klasy II B (wych. D. Przybysz):

* na poziomie klas trzecich: WIKTORIA ŁUPACZEWSKA z klasy III B (wych. M. Betscher).

     Bezstronne JURY, w którym zasiadły: pani z Biblioteki Miejskiej w Pruszczu Gd., pani z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim oraz Dyrektor Przedszkola) miało nielada kłopot z wyłonieniem zwycięzców. W rezultacie, po bardzo wyrównanej rywalizacji uczniów pruszczańskich szkół (SP nr 4, SP nr 4 - filia; SP nr 3, Niepubliczna Szkoła Katolicka oraz my - SP nr 2) na podium znalazły się:

* PAULINA BIELIŃSKA - II MIEJSCE na poziomie klas pierwszych;

* NIKOLA KUCHARSKA - III MIEJSCE na poziomie klas drugich.

    Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Nie obyło się także od słodkiego poczęstunku dla milusińskich i ich opiekunów.

 

                                                                      SERDECZNE GRATULACJE!!!

 

                                                                                                               Iwona Birunt - opiekun konkursu.

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.

 

 

 


Wielkanocna wystawa klas 0-III

Nastrój Świąt Wielkanocnych  zawitał na parter naszej szkoły, chociaż za oknem smutno to w naszej szkole radośnie i kolorowo. Uczniowie z wychowawcami i rodzicami wykonali kolorowe pisanki, koszyczki, palmy,  baranki, kurczaki, zające i inne ciekawe ozdoby wielkanocne, a pani katechetka Bernadeta  Bażak  przygotowała wystawę na holu.

Jajko to symbol nowego życia. Dla nas chrześcijan jest ono przypomnieniem o nowym życiu w Chrystusie. Dlatego od wieków na Wielkanoc uroczyście je spożywamy i przyozdabiamy w szczególny sposób. Na naszej wystawie także ich nie zabrakło. Na pisankach można było podziwiać kolorowe wzory oraz ciekawe i nietypowe obrazki wykonane przy pomocy różnych technik i materiałów. Szczególne zainteresowanie wzbudziły pisanki z decoupage’u wykonane przy użyciu serwetek.Pomysłów na ciekawe ozdoby nie brakowało, oryginalnymi na pewno okazały się baranki wykonane z patyczków higienicznych.Zajączki i baranki wielkanocne pięknie się do wszystkich uśmiechają
i przypominają, że już niedługo Wielkanoc. 
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom i wychowawcom za przygotowanie prac na wystawę.

Każda klas otrzyma dyplom i ozdobę wielkanocną do sali lekcyjnej. Zapraszam do odwiedzenia wystawy.

Bernadeta Bażak

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć


Powitanie Wiosny w klasach 0-III

W ramach funkcji Gospodarza Szkoły uczniowie klasy I D z wych. Iwoną Birunt zorganizowali dla klas 0-III SP 
"Powitalny Koncert na cześć Wiosny"który odbył się 20 03.2015 r. - w przededniu 1-ego dnia kalendarzowej wiosny.

Gospodarze imprezy - uczniowie klasy I D - wprowadzili wszystkich w nastrój wiosenny krótkimi wierszykami, a zespół instrumentalny wykonał na dzwonkach chromatycznych utwór pt. "Kurki trzy". Tym muzycznym akcentem "Powitalny Koncert na cześć Wiosny" został otwarty!

Koncert miał charakter konkursowy i odbywał się na dwóch poziomach: dla klas 0-I oraz klas II-III. Każda z klas zaprezentowała piosenkę o tematyce wiosennej. Występy oceniało BEZSTRONNE JURY w składzie:

1. PRZEWODNICZĄCA JURY - p. dyr. Urszula Niklas;

2. EKSPERT MUZYCZNY - p. Dorota Więckowska;

3. GOŚCIE SPECJALNI - p. Olga Kucharska oraz ks. Michał.

 

Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania: różnorodne interpretacje muzyczne, ciekawe stroje i rekwizyty, a nade wszystko oryginalne podejście do tematu i radosna atmosfera sprawiły, że JURY miało "twardy orzech do zgryzienia". I choć po wielkich trudach wyłoniono zwycięskie podium, to najtrafniej podsumowała występy p. dyrektor słowami: "Wszyscy uczestnicy zasłużyli na wygraną!" - bo najważniejsza jest DOBRA ZABAWA, której przecież nie brakowało!

Należy podkreślić duże zaangażowanie uczniów i rodziców w przygotowaniu konkursowego "numeru".

Biorący udzial otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie nagrody od organizatora konkursu.

Wszystkim bardzo dziękujemy i życzymy, aby wiosenny nastrój pozostał w nas jak najdłużej!!!

                                                                                                Uczniowie klasy ID z wych. Iwoną Birunt

  

 

  Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć

 


 

Dzień Patrona Szkoły

Na początku marca klasy 0-3 obchodziły Dzień Patrona Szkoły - Mikołaja Kopernika. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy IIIc wraz z wychowawcą panią Alicją Malinowską. Trzecioklasiści zaprezentowali program słowno muzyczny, w którym przedstawili postać patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Następnie słuchacze mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w małym konkursie wiedzy o "Naszym Astronomie"
       Kolejnym punktem uroczystości było już tradycyjne od kilku lat wręczenie nagród dla uczniów klas I-III, którzy w pierwszym półroczu osiągnęli najwyższe wyniki nauczania w swojej klasie. Wszystkim zdobywcom nagrody - koszulki NAJLEPSZY NA STARCIE - gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

A. Malinowska

   Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć


"Spotkanie przy choince"

 Dnia 18 grudnia 2014 r. w godzinach popołudniowych odbyło się "Spotkanie przy choince" uczniów klasy ID z wychowacą p. Iwoną Birunt i ich rodzicami. Przebiegło ono w świątecznej atmosferze: dzieci zaprezentowały bogaty program słowno-muzyczny związany z tradycjami bożonarodzeniowymi: nastrojowe wiersze przeplatały się z występami muzycznymi. Było wspólne kolędowanie, a klasowy zespół instrumentalny "Dzwoneczki" zagrał na dzwonkach chromatycznych jedną z najpiękniejszych kolęd "Lulajże, Jezuniu", a towarzyszyły mu skrzypce, na których zagrała uczennica Mariolka Wójcik, z akompaniamentem akordeonu, na którym grał jej tata.

Po występach do udziału zaprosiliśmy rodziców, którzy mieli okazję wypróbować swoich sił w konkursach tematycznych:

1.konkurs muzyczny - z rozsypanki wyrazowej należało skojarzyć tytuł kolędy i ją odśpiewać;

2.konkurs kulinarny - należało wykazać się znajomością potraw wigilijnych;

3.konkurs plastyczny - rysowanie świątecznego drzewka z zasłoniętymi oczami.

Po wspólnej zabawie czekał na wszystkich w sali słodki poczęstunek, zorganizowany przez rodziców.

Był to bardzo wyjątkowy wieczór, który zbliżył nas do siebie i jednocześnie wprowadził w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć


Jasełka 2014  „Jak niebo przygotowuje się na święta”.

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych dni w roku. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną odbyły się wigilie klasowe z wychowawcami. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Następnie zgodnie z tradycją cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście zobaczyli przedstawienia jasełkowe.

Uczniowie klas 0-III oglądali „niebiańskie jasełka” przygotowane przez członków kółka artystyczno-religijnego prowadzonego przez  p. katechetkę Bernadetę Bażak. O oprawę muzyczną przedstawienia zadbała p. Alicja Malinowska.

Jasełka pozwalają nam lepiej zrozumieć przyjście Jezusa na świat. Pokazują nie tylko wydarzenia historyczne ale też współczesne. W tym roku jasełka miały żartobliwy charakter i opowiadały o tym jak niebo przygotowuje się na święta Bożego Narodzenia. Całość przeplatana była kolędami i pastorałkami w pięknym wykonaniu chórku szkolnego.

Bernadeta Bażak

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć


 

Konkurs ,,Choinka pełna cudów’’ rozstrzygnięty.

15 grudnia 2014r ogłoszone został wyniki rodzinnego konkursu plastycznego zorganizowanego przez nauczycielkę religii Bernadetę BażakŚwiąteczne konkursy  w klasach 0-III to już tradycja naszej szkoły. W tym  roku do konkursu zgłoszono aż 75 prac przestrzennych.

Jury, złożone z Dyrekcji i nauczycieli plastyki nie miało łatwego zadania przy dokonaniu oceny wyeksponowanych prac.Przy wyborze laureatów brano pod uwagę przede wszystkim oryginalność, kreatywność, wkład pracy oraz ogólne wrażenia artystyczne.

A oto nagrodzone prace:

I miejsce    - Zuzanna Rybińska             kl. IIIc

II miejsce   - Kacper Rachubka              kl. IIIa

II miejsce   - Olivier Wirkus                   kl. IIb

III miejsce  - Alicja Niedźwiecka            kl. IIIc

III miejsce - Mateusz Karczewski           kl. IIa

Oceny prac dokonali również uczniowie, którzy w wyniku głosowania przyznali nagrodę „MISS Publiczności” którą otrzymała:

Alicja Dębska            kl. Ia

Wyróżnione zostały prace :

1. Julia i Natalia Pedynkowskie 

2. Mariola i Magda Wójcik

3. Wiktoria Łupaczewska

4. Maciej Nowosielski

5. Igor Wójtowicz

6. Jakub Daszczyk

7. Julia Frąckowiak

8. Oliwier Koszałka

9. Nikola Łodzińska

10. Orest Trembacz

11. Borysław Rytlewski

12. Emilia Surdykowska

 

Chciałam jednak podkreślić, że wszystkie prace odznaczały się wysokim poziomem artystycznym. Zarówno członkowie jury, jak i uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście - mający okazję podziwiać konkursowe choinki na zorganizowanej w szkole wystawie - byli pod ogromnym wrażeniem niezwykłej kreatywności i pomysłowości autorów oraz różnorodności wykorzystanych materiałów.

Serdecznie gratuluję laureatom, wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie. Radzie Rodziców składam serdeczne podziękowania za atrakcyjne nagrody dla wszystkich uczestników.

Zapraszam do wspólnej świątecznej zabawy za rok życząc WESOŁYCH ŚWIĄT.

                                                                                  Bernadeta Bażak

  

  

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć

 

 


Wieczór Poezji Dziecięcej

Dnia 17 grudnia, jak co roku, odbył się w naszej szkole Wieczór Poezji Dziecięcej klas I – III. Uczniowie  klas młodszych zaprezentowali na nim  swoje talenty literacko – wokalne. 

W zimowo- świątecznej oprawie mali poeci doskonale recytowali samodzielnie napisane wiersze.  Wokaliści umilili wieczór pięknie zaśpiewanymi kolędami i pastorałkami. Nie obyło się również bez pokazu umiejętności gry na instrumentach. Całość wieczoru uświetnił swoimi występami zespół muzyczny pod kierunkiem pani Alicji Malinowskiej.
Wieczornicy towarzyszył Kiermasz Świąteczny, z którego całkowity dochód został przekazany na potrzeby małych pacjentów gdańskiego Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza.
Uroczystość zorganizowały i czuwały nad jej przebiegiem panie Małgorzata  Betscher oraz Kamila Siedlecka.

 Kliknij w zdjęcie, aby przejść do Galerii Zdjęć.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim
    ul.Tysiąclecia 5
    83-000 Pruszcz Gdański

    e-mail:
    zs2@pruszcz-gda.pl

    e-mail dla rodziców
    dyrektor-zs2@pruszcz-gdanski.pl
  • (58) 682 35 14

    Numery wewnętrzne
    32 - Księgowość
    33 - Dyrektor Szkoły
    34 - Biblioteka
    35 - Pedagog SP
    36 - Pokój Nauczycielski
    37 - Wicedyrektor
    38 - Świetlica
    39 - Logopeda
    40 - Pielęgniarka
    41 - Pedagog Gimnazjum
    42 - Kierownik Administracyjny

Galeria zdjęć