Poniżej publikujemy wszystkie ważne informacje i dokumenty dotyczące rekrutacji do klasy I Szkoły Podstawowej.
W ramach obchodów Dni Języków Obcych w naszej szkole, mogliśmy dowiedzieć się wiele ciekawych informacji dotyczących położenia, róznic językowo kulturowych, a także wiele ciekawostek o florze i faunie krajów z całego świata.
10 maja 2016r. nasza szkoła zamieniła się w Językową Szkołę Świata. Flagi, plakaty ze znanymi cytatami o nauce języków obcych oraz ciekawostki na temat różnych krajów to tylko niektóre z dekoracji przyozdabiających nasz budynek w Dniu Języków Obcych. Uczniowie klas IV-VI czekali na ten dzień z niecierpliwością i pilnie śledzili wszystkie informacje dotyczące tego dnia.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi i najciekawszymi wydarzeniami z życia uczniów klas I-III.
Zespół Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim przyłączył się do ogólnopolskiej Wielkiej Zbiórki Książek, które mają trafić na dziecięce oddziały szpitalne, do domów dziecka i hospicjów w różnych miastach w Polsce. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Pruszcza Gdańskiego do uczestnictwa w akcji i przynoszenia książek dla dzieci, młodzieży w bardzo dobrym stanie (nowych i używanych). Każdy może pomóc w stworzeniu „Biblioteki Małego Pacjenta”. Zbiórka książek trwa do 22 maja.
Artykuł i więcej informacji na stronach:
https://pl-pl.facebook.com/zaczytani.org
Koordynator projektu
Dorota Jusiewicz-Sieczko
Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu Kangur Matematyczny. Miło nam poinformować, że uczennica klasy 5b Małgorzata Wójtowicz uzyskała wynik bardzo dobry. Ponadto uczniowie Szkoły Podstawowej: Amelia Kwiatkowska (2b), Agata Pilanc (2b), Szymon Jędrzejewski (2c), Szymon Rick (4a) i Sara Kwiatkowska (5b) otrzymali wyróżnienia. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
W ramach edukacji społecznej, której ważnym elementem jest kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim jest realizowany Ogólnopolski Program „Ratujemy -uczymy ratować”.Program został stworzony przez Jurka Owsiaka we współpracy z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
26.04.2016 w klasie „0”b gościem była Pani Anna Walerzak- Więckowska, która prowadziła zajęcia pt. „Słodka matematyka”. Podczas tego spotkania, dzieci miały możliwość utrwalenia znaku większości, w postaci „Ciasteczkowego Potwora”
w zakładce Samorząd Uczniowski znajdziecie relację z pierwszego dnia tegorocznej Wiosny!
8 Marca odbyła się Międzyszkolna Gimnazjada Dziewcząt w Koszykówce. Uczennice naszego Gimnazjum zdobyły 1 miejsce zapewniając sobie awans do Powiatu.
W dniu 16 marca w Łęgowie obyły się zawody Powiatowe, w trakcie których dziewczęta Zespołu Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim wywalczyły 1 miejsce w Powiecie, awansując do półfinału wojewódzkiego. To duże osiągnięcie naszych uczennic nie było by możliwe bez ciężkiej pracy uczennic oraz wsparcia nauczycieli wychowania fizycznego Pani Barbary Jóźwiak i Katarzyny Kowalskiej.
Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!
Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć Galerię zdjęć.
8 marca uczniowie naszej szkoły byli w Bibliotece Powiatowej i Miejskiej w Pruszczu Gdańskim na spotkaniu z Panią Joanną Olech - znaną pisarką książek dla dzieci i młodzieży . Nie wszystkim się poszczęściło, aby porozmawiać ze światowej sławy artystką. Poszli uczniowie należący do gazetki szkolnej "Minidwójka" i uczestnicy tegorocznej edycji Maratonu Czytelniczego klas IV - VI.
Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Gościa, mieli okazję chwilę porozmawiać z Panią Joanną, kupić jej książki i wziąć autograf.
W zakładce Biblioteka znajdziecie relację oraz glerię zdjęć z etapu szkolnego Konkursu Pięknego Czytania!
W zakładce Biblioteka zamieściliśmy sprawozdanie z niezwykłego wydarzenia- pasowania na czytelników naszych pierwszoklasistów!.
W zakładce Dokumenty Szkoły można pobrać wniosek wraz z załącznikami. Po wypełnieniu wszystkich dokumentów, należy złożyć je w sekretariacie szkoły.
17 stycznia nasz nowy gość , tym razem z Chin, Halie Siying, doleciała szczęśliwie do Polski i została odebrana z lotniska przez p.Hanię Maciejewską. Tego samego dnia rozpoczęła się eksploracja Gdańska, która trwała około kilku godzin a potem nasz studzony gość odpoczywał w domu u p. Maciejewskiej, gdzie przebywała przez cały tydzień i przygotowywał się do zajęć z naszymi uczniami.
Warto jednak wspomnieć w tym momencie, że my również nie próżnowaliśmy – znając termin przylotu i czas pobytu Halie w naszej szkole ogłosiłyśmy z p. Ewą Szewczyk wcześniej „casting na opiekunów”. Dałyśmy uczniom czas na przemyślenie ofert uprzyjemniania i urozmaicania naszej studentce czasu w Polsce. Spotkałyśmy się z wyselekcjonowaną grupą w piątek by ustalić program, terminy, dopasować warsztaty czasowo do grup szkolnych 4-6 oraz gimnazjalnych a także pogrupować zgromadzoną i chętną do współpracy grupę uczniów.
A propos uczniów – okazuje się, że jak chcą to potrafią a nasi chyba chcieli bardzo bo, choć nieco onieśmieleni obecnością nowej osoby, starali się stanąć na wysokości zadania.
Punkt 8 rano – w poniedziałek, 18 stycznia, miało miejsce pierwsze spotkanie z Halie. Uczniowie przedstawili siebie oraz propozycje związane z organizacją jej czasu po lekcjach-warsztatach. A wszystko po to by w razie potrzeby móc zweryfikować poczynione plany. Plan organizacji każdego dnia został wysłany w niedzielę do pani Hani żeby Halie mogła się z nim również zapoznać.
Już pierwszego dnia zaczęły się warsztaty językowo kulturowe – na pierwszy ogień poszły klasy dwie klasy gimnazjalne, 3b i 2a oraz klasa 6a.
Po zajęciach, wyznaczona wcześniej grupa wspomagająca czyli Zosia Przybysz, Mikołaj Jaruga, Kuba Piankowski i Andrzej Kutysz zabrali naszego gościa do Gdańska – uznajmy, że mróz który panował tego dnia był również swego rodzaju atrakcją, a jak nie atrakcją to z pewnością urozmaiceniem, zwłaszcza dla kogoś kto przez wiele lat mieszkał w Australii tak jak Halie. Słynna już, bardzo reprezentacyjna ulica Długa stanęła przed nami otworem. Obejrzeliśmy Starówkę, zabytkowe kamienice. Był i spacer nad Motławą oraz, na zwieńczenie dnia, odpoczynek w kawiarni i posiłek przy tradycyjnych, tak przez nas lubianych, ruskich pierogach.
Kolejny dzień rozpoczęły warsztaty z kolejnymi klasami – tym razem uczestniczyły w nich klasy 4c, 1 a gimnazjum, 5d, a i b a potem Roksana Polacka, Wiktoria Jaśkiewicz, Martyna Cichoń, Daria Bolc oraz Zuzia Heyducka zabrały Halie na wycieczkę po Pruszczu. Jednym z punktów naszej „podróży po Pruszczu” była standardowo wizyta w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria, która niewątpliwie jest prawdziwą atrakcją naszego miasta.
Środa to kolejne spotkania warsztatowe, tym razem z klasami gimnazjalnymi 2b i 1 b oraz 6b, podczas których kolejne klasy miały okazję poznać bliżej naszego gościa, dowiedzieć się czegoś ciekawego o Chinach i o, jakże egzotycznej dla nas, chińskiej kulturze.
Po warsztatach kolejna grupa ochotników zabrała Halie do parku trampolin, tak chętnie odwiedzanego przez naszą szkołę - Jumpcity w Gdyni. Cała hala, która jest podzielona na 6 różnych stref trampolin - istny raj na ziemi dla poszukiwaczy przygód, endorfin i dużych dawek zdrowego ruchu – zachwycił również i Halie.
Drugim punktem wycieczkowym tego dnia była wizyta w Centrum Experymentu , gdzie obecnie w nowym budynku powierzchnia wystawiennicza jest siedmiokrotnie większa (osiągnęła 3500 m2) niż była a goście mają do dyspozycji kilka wystaw tematycznych i mnóstwo nowych stanowisk do przeprowadzania samodzielnych doświadczeń. W Centrum Nauki EXPERYMENT stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki co również naszemu Gościowi też przypadło do gustu
Czwartek daliśmy Halie trochę odpocząć bo odbyły się tylko jedne warsztaty w szkole – a klasą 6c a po zajęciach Wiktoria Jaśkiewicz, Zuzia Heyducka, Artur Madejski, Oskar Zastawny, Ola Kobiela i Marek Walkowski zabrali Halie do kolejnego nowoczesnego centrum nauki mieszczącego się w zabytkowych obiektach architektury militarnej, czyli do Hewelianum . My wiemy, że zajmuje się ono popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki dlatego tez chcieliśmy żeby nasz gość również się o tym dowiedział.
Po wizycie w świecie fizyki, astronomii, historii czy biologii uznaliśmy, że porywalizujemy trochę grając w kręgle w U7. Zabawa była udana, dużo śmiechu, rozmów – ogólnie miło spędzony czas.
Piątkowe warsztaty rozpoczęła klasa 3a gimnazjum i kolejne klasy 4a, 5c oraz 4b dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o Chinach, jak i o samej Halie. Furorę robiły chińskie znaki i litery – w końcu polskie imię zapisane przy użyciu chińskich znaków to nie byle co. Roksana Polacka, Marek Walkowski, Darek Paszkowski , Oskar Zastawny, Artur Madejski i kilka innych osób, które z własnej inicjatywy dołączyły do grupy relaksowały się i odreagowywały stresy tygodnia jeżdżąc na łyżwach na lodowisku w Pruszczu.
Tydzień z Halie Siying zdecydowanie uważamy za udany – było dużo radości, śmiechu, przełamywania barier językowych i kulturowych. Generalnie – spędziliśmy razem czas pełen pozytywnej energii. Niektórzy z naszych uczniów utwierdzili się w tym, że potrafią nie tylko się porozumieć w języku angielskim, ale też dają radę jako „przewodnicy Pruszczańcy i Trójmiejscy”. Inny mieli szansę przekonać się, że nawet jeśli czasami paraliżuje nas strach to jednak ten język angielski nie jest taki straszny i da się coś zrozumieć i da się coś powiedzieć.
Z tego miejsca chcemy podziękować również naszym nauczycielom za cierpliwość i wyrozumiałość – wiemy, że zwalnianie uczniów z zajęć może czasami nieco pokrzyżować plany; rodzicom uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w organizacji dni po lekcjach, za wsparcie i wyrażenie zgody na to, nauczycielom goszczącym naszych gości w domach – w tym przypadku – pani Hani Maciejewskiej – a przede wszystkim Uczniom, którzy byli „opiekunami Halie” za poświęcenie, samo-mobilizację i otwartość.
Jak widać, nie tylko nam ta wizyta sprawiła radość.
No cóż – zostało nam tylko dodać:
Mission „ Halie” successfully completed !
Opracowała Aleksandra Czernij - Sapieja
Dnia 7. 12. 2015r. mogliśmy gościć w naszej szkole studentkę Illahę Ibrahimli z Azerbejdżanu z ramach projektu AIESEC. Dzięki pani Oli Sapieji, pani Ewie Szewczyk i pani Monice Stance byłoby to niemożliwe dlatego bardzo serdecznie chcielibyśmy im za to podziękować.
Illaha spędziła z nami cały tydzień. Każdy tydzień był bogaty w nowe przeżycia i doświadczenia dla niej, jak i również dla nas. Na lekcjach, które studentka przygotowała specjalnie dla nas poznawaliśmy obcą kulturę. Pokazywała nam elementy tradycyjnego ubioru w Azerbejdżanie, mogliśmy usłyszeć brzmienie najpopularniejszej muzyki w jej kraju, a także nauczyć się kroków tanecznych. Każda jej lekcja pobudzała w nas dobrą energię, widać było, że Illaha podchodzi do każdej rzeczy z wielkim entuzjazmem. Cały ten tydzień wymagał od nas wkładu dużej ilości pracy, co przyniosło ogromne efekty. Polepszyliśmy nasze umiejętności mówienia po angielsku, a także otworzyliśmy się na nowe znajomości. Teraz bariera językowa nie stanowi dla nas problemu. Podczas pobytu w Polsce Illaha próbowała tradycyjnego jedzenia, zwiedziła Gdańsk, Sopot i Pruszcz, była na Górze Gradowej, na ulicy Długiej, w Muzeum Bursztynu, a także na łyżwach i Faktorii.
Tydzień z Illahą na długo utkwi nam w pamięci, nadal także utrzymujemy z nią kontakt przez internet i z niecierpliwością oczekujemy na następną osobę z wymiany. Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie AIESEC!
Zofia Przybysz, klasa IIA gimnazjum
Miło jest usłyszeć, że nasze starania i zaangażowanie jest zauważane przez innych i może sprawić im tak ogromną radość.
Aleksandra Czernij – Sapieja
jest to po prostu pozarządowa organizacja non-for-profit, jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich, która została założona w 1948 r. W Polsce działa od 1971 r. a od kilku lat współpracuje z nią Nasza Szkoła. Prowadzona jest przez studentów i niedawnych absolwentów interesujących się problemami otaczającego świata.
JEST to organizacja, która umożliwia swoim członkom odkrywanie własnego potencjału i rozwój wokół interesujących ich zagadnień. Każdy dołączający do organizacji student bierze udział w Programie Rozwoju, w ramach którego ma możliwość stopniowego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Członkowie AIESEC wyjeżdżają na praktyki zagraniczne i zdobywają doświadczenie w 124 krajach świata.
EKSCYTUJĄCE jest to, iż w ramach swojej działalności AIESEC prowadzi różne rozwojowe projekty – my, jako szkoła, zainteresowaliśmy się projektem KidSPEAK, w ramach którego, wolontariusze z całego świata przedstawiają dzieciom swoją kulturę, ucząc je jednocześnie języka angielskiego.
SELEKCJA najlepiej przygotowanych wolontariuszy, dokonywana przez AIESEC sprawia, że zajęcia-warsztaty przez nich prowadzone są efektywne i jednocześnie bardzo ciekawe dla dzieci, co skrupulatnie potwierdzają również rekomendacje od innych placówek , z którymi AIESEC współpracuje.
EWIDENTNYM i najlepszym dowodem dla nas na to, że taka interakcja językowo -kulturowa ma pozytywny wpływ na dzieci jest widok uśmiechniętych buź dobrze bawiących się naszych podopiecznych oraz ich ogromne zaangażowanie w całą akcję i opiekę nad studentami, którzy już od kilku lat goszczą w naszej szkole.
CELEM naszej szkoły, która jest ogromnym zwolennikiem tego by dzieci poznawały różnorodność świata od najmłodszych lat, jest propagowanie wielokulturowości, szerzenie wiedzy o świecie, innych kulturach i językach oraz umożliwianie naszym wychowankom wykorzystywania nabytej w szkole wiedzy językowej w praktyce.
Opracowała Aleksandra Czernij-Sapieja
W imieniu organizatorów Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego (EDU) - Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych chcemy zaprosić uczniów naszej szkoły do nowej edycji zajęć w semestrze letnim 2015/2016. Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to sześć spotkań na Uniwersytecie Gdańskim składających się z wykładów i warsztatów o tematyce ekonomicznej. Równolegle będą się toczyć spotkania dla rodziców i opiekunów dzieci. Uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne. Pełna treść zaproszenia znajduje się tutaj: |
|