Program „PoczytajMy”
W roku szkolnym 2016/17 nasza bibliotek szkolna przystąpiła i realizuje ogólnopolski program edukacyjny „PoczytajMy”. Program opracowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem, którego jest wspieranie rozwoju dzieci (głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, wzbudza w nich ciekawość świata), budowanie emocjonalnej więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi, kształtowanie nawyku czytania książek oraz promowanie czytelnictwa wśród młodych ludzi. W projekt zaangażowały się cztery uczennice z klasy I a gimnazjum: Dominka Dargacz, Martyna Jodłowska, Zosia Jaworowska oraz Katia Malitowska, które w ten sposób realizują swój projekt gimnazjalny. W ramach tego programu, uczennice gimnazjum pod opieką Elżbiety Zwolińskiej przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole. Spotkania z dziećmi odbywają się w bibliotece szkolnej raz w miesiącu. Realizacja projektu przewidziana jest na siedem spotkań tj. od listopada do końca maja. W listopadzie wspólnie z przedszkolakami obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia, a w grudniu uczennice gimnazjum postanowiły przybliżyć dzieciom bajkę Hansa Christiana Andersena pt.: „ Dziewczynka z zapałkami”.
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: „Książka to dopiero początek…”
Tradycyjne do uczczenia święta przyłączyła się również biblioteka szkolna podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo. W ramach obchodów święta biblioteka szkolna zorganizowała m.in. konkursy błyskawiczne dotyczące znanych bajek i baśni. Aby wziąć udział w zabawie należało przyjść do biblioteki, wypożyczyć książkę, wylosować pytanie i udzielić poprawnej odpowiedzi oraz odebrać nagrodę – cukierka. Ponieważ chcemy być biblioteką spełniającą oczekiwania czytelników, stąd pomysł wystawienia w bibliotece KUFERKA ŻYCZEŃ, do którego można było wrzucać swoje propozycje zakupu nowych książek.
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wyrosło w bibliotece pozbawione liści „drzewo czytelnika”. Zadaniem odwiedzających bibliotekę było ubrać drzewo w liście dębu, na których znajdowały się niedokończone zdania: „Biblioteka to….”, „Czytam, bo…”, „Książka to…”, „Książka kojarzy mi się…”. Podczas każdej z przerw i kolejnych dni przybywało kolorowych liści na drzewie, aż zostało ono całe ozdobione. Dzieci bardzo chętnie wyrażały swoje odczucia na listkach i z dumą przypinały je na gałęziach.
W październiku wspólnie z członkami Koła Przyjaciół Biblioteki wznowiłyśmy akcję „Bookcrossing czyli uwolnij książkę” dla najmłodszych uczniów szkoły i założyłyśmy półkę wymiany książek, znajdującą się na parterze szkoły.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spotkanie z ilustratorką Agnieszką Żelewską
29 kwietnia 2016r. odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Żelewską, ilustratorką książek dla dzieci, podręczników i czasopism „Świerszczyk” i „Dziecko”. Pani Agnieszka zaprojektowała i zilustrowała kilkanaście książek dla dzieci. Za swoje prace była nagradzana w kraju i za granicą.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca ilustratora oraz jakie są etapy powstawania książek. Na koniec każde dziecko dostało pamiątkowy autograf naszego gościa. Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach programu „Książki naszych marzeń”
Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe Radzie Rodziców, dzięki któremu odbyło się to spotkanie.
Elżbieta Zwolińska
Monika Mróz-Madejska
Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć Galerię.
Pasowanie na czytelnika 2016
Jak co roku, w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas I szkoły podstawowej. Z tej okazji uczennice klas 4, 5 i gimnazjum: Patrycja Sudoł, Sara Dobkowska, Zuzia Jabłońska, Asia Rudzińska, Zosia Przybysz oraz Martyna Szczepańska przygotowały przedstawienie kukiełkowe pt. „Znudzona królewna”. Dzieci były zaintrygowane historią dziewczynki z królewskiego rodu, której nic się nie podobało i nie miała żadnych zainteresowań. Dopiero wiedźma wraz ze swoim czarnym kotem obudzili w niej zamiłowanie do książek i czytelnictwa.
W czasie imprezy mali uczniowie rozwiązywali zagadki, które zadawali im bohaterowie przedstawienia. Rozwiązanie ich było momentami bardzo trudne, ponieważ wymagało znajomości przygód i imion bohaterów bajek, a także słów związanych z biblioteką. Osoby, które udzielały dobrych odpowiedzi otrzymywały słodkie nagrody. Na zakończenie odbyła się uroczysta przysięga czytelnika, po której każdy uczeń został pasowany przez starsze koleżanki, wielkim ołówkiem na czytelnika. Wszystkie klasy otrzymały także pamiątkowe dyplomy z pasowania.
Mamy nadzieję, że teraz mali czytelnicy będą nas często odwiedzać.
Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć Galerię.
Święto Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej - 2015r.
Podobnie jak w latach ubiegłych , także i w tym roku w naszej szkolnej bibliotece, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka zorganizowała imprezę czytelniczą pt.: „Witamy w Krainie Pluszowych Misiów”. W spotkaniu uczestniczyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły - dzieci z kl. „0”. Zaproszone dzieci przyniosły ze sobą swoje ukochane pluszowe misie. Zabawa była doskonała. Była muzyka, śpiewy i pląsy, dzieci miały okazję poznać historię powstania pierwszego pluszowego misia oraz ciekawostki o misiach bajkowych i tych prawdziwych - różnych gatunkach i ich różnych zwyczajach. Uczniowie recytowali wiersze o misiach oraz mieli możliwość zwiedzenia wystawki książek o misiach – „Misiowe lekturki”. Nie zabrakło misiowych zagadek, oraz ulubionego przysmaku wszystkich misiów czyli miodku. Dzień Pluszowego Misia był okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki, jednocześnie do świetnej zabawy.
Całą imprezę poprowadziły uczennice klasy III A gimnazjum: Weronika Budzińska, Magda Lewandowska, Natalia Nowocień oraz Paulina Rynkowską, którym bardzo dziękuję.
Elżbieta Zwolińska
Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć Galerię.
Noc z piratami w bibliotece szkolnej
Co to była za NOC !!!!
W nocy z 22 na 23 maja 2015r. odbyła się „Noc z piratami w bibliotece”. Uczestniczyło w niej 20 dzieci z klasy 3a (wraz z wychowawczynią p. Jolantą Janiuk), którzy przyszli do biblioteki z karimatami i śpiworami. Na miejscu czekały na nich piratki (Ola Kaszubowska i Zuzia Gryszko – uczennice klasy III A gimnazjum, należące do koła bibliotecznego), które przywitały dzieci i odczytały im Honorowy Kodeks Pirata. Następnie dzieci przystąpiły do budowy statku pirackiego z kartonów, sznurka i taśmy. Kolejnym zadaniem było wymyślenie nazwy łajby. Po burzliwych naradach wybrano nazwę: „Czarna perła”. W trakcie kiedy jedna grupa „walczyła” przy budowie łajby, inni tworzyli hymn statku. Uczniowie z dużym entuzjazmem podeszli też do kolejnego polecenia, którym było składanie z gazet czapek pirackich. Aby stać się prawdziwymi piratami dzieci musiały także wypełnić zadanie jakim było losowanie imion pirackich. Karteczki z ich nowymi imionami zostały przyczepione do gazetowych, pirackich czapek. Ostatnim zadaniem dzieci przed złożeniem przysięgi było wypicie specjalnego trunku pirackiego. W końcu każdy uczestnik imprezy bibliotecznej dostąpił zaszczytu i złożył uroczyście przysięgę piracką. Nie obyło się także bez pirackiej uczty (rodzice zadbali, aby ich pociechy nie zgłodniały). Jak na prawdziwych piratów przystało, najedzeni wyruszyli w poszukiwaniu skarbu. Piratki: Ola i Zuzia zadbały o atrakcje i przygotowały podchody na terenie szkoły, oczywiście pirackie. Mali piraci świetne poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami i odnaleźli skarb, który znajdował się w naszej bibliotece. W trakcie kiedy jedna grupa poszukiwała ukrytego skarbu, druga grupa robiła sobie selfie na tle książek o tematyce pirackiej.
Po wyczerpujących zabawach, przyszedł czas na odpoczynek i sen. Nie mogło też zabraknąć pirackiego seansu filmowego. Poranek przywitał nas promieniami słońca. Po zjedzeniu śniadania i posprzątaniu biblioteki, mimo lekkiego zmęczenia wszyscy uczestnicy „nocy” opuścili szkołę zadowoleni. Mam nadzieję, że będą ją długo i miło wspominać.
Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć.
Kino w bibliotece
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, w szkolnej bibliotece odbył się projekt „Kino w bibliotece” dla uczniów klas IV-VI oraz gimnazjum.
W dniach 6 - 8 maja 2015 r. nasza biblioteka przejęła rolę kina i zorganizowała codzienne seanse filmowe. Projekt stał się promocją biblioteki i czytelnictwa. Wyświetlane były tam, atrakcyjne dla dzieci i młodzieży filmy, nakręcone na podstawie książek. Były to nowości, adaptacje dzieł literackich, a przy tym filmy na wysokim poziomie. „Kino w bibliotece” było dla dzieci nie tylko świetną zabawą , ale także możliwością bycia razem, wspólnego przeżywania emocji i dzielenia się wrażeniami.
Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć.
Spotkanie z legendą o powstaniu państwa polskiego w bibliotece.
W ramach realizacji programu „Poczytaj, mi przyjacielu” 29 kwietnia 2015 r. uczennice klasy II a gimnazjum : Weronika Budzińska, Magda Lewandowska, Natalia Nowocień i Paulina Rynkowska, pod opieką pani Elżbiety Zwolińskiej, ponownie zaprosiły zaprzyjaźnione już, dzieci z klas zerowych do biblioteki szkolnej. Tym razem gimnazjalistki postanowiły zapoznać swoich młodszych kolegów z legendą o powstaniu naszego państwa. Przeczytały im legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”, którą maluchy wysłuchały w skupieniu. Następnie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące legendy oraz naszych symboli narodowych. Bardzo dobrze omówiły wygląd godła, a także pięknie zaśpiewały w odpowiedniej postawie nasz hymn państwowy. Z wielkim entuzjazmem dzieci zareagowały na zaproponowaną im przez starsze koleżanki zabawę w „żywą” grę planszową, dotyczącą powstania naszego państwa i naszych symboli narodowych, ale to nie była taka zwyczajna gra. Specjalnie do tego spotkania przygotowana została plansza z zadaniami dla poszczególnych drużyn. Przedszkolaki zostały podzielone na trzy drużyny: Lecha, Czecha i Rusa, a następnie spośród siebie wybrały „Lecha”, „Czecha” i „Rusa”, którzy poruszali się po planszy jako pionki. Pozostali uczniowie należący do danej drużyny wykonywali zadania oznaczone na planszy kolorem czarnym, czerwonym
i fioletowym. Maluchy świetnie poradziły sobie kolorując godło i wykonując polskie flagi. Poprawnie odpowiadały także na zagadki oraz potrafiły ułożyć słowa z rozsypanki wyrazowej Sprawnie ułożyły też puzzle przedstawiające godło Polski. Dzieci poradziły sobie też znakomicie z musztrą wojskową Przedszkolaki dobrze zapamiętały także treść klechdy i bez problemu ułożyły ,w odpowiedniej kolejności obrazki dotyczące legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”. W nagrodę za świetnie wykonane zadania wszyscy uczniowie klas zerowych otrzymali przygotowane przez gimnazjalistki odznaki POLSKIEGO PATRIOTY oraz coś słodkiego.
Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć.
Ogólnopolskie Wybory Książek w naszej bibliotece
W związku z zapowiadanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej programem zakupu książek do bibliotek szkolnych, skierowano zapytanie do najbardziej zainteresowanych (czyli uczniów), jakie książki chcieliby znaleźć w bibliotece. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, Towarzystwo Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz „Biblioteki Szkolne Online”. Patronat nad wyborami objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik - Rostkowska. Akcja ma na celu m.in. poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, promocję czytelnictwa, dostosowanie księgozbiorów bibliotek do potrzeb uczniów oraz popularyzację zasad wyborów.
Wybory Książek w naszej szkole odbyły się w dniu 13 marca 2015 roku. Wraz z członkami koła bibliotecznego przygotowałyśmy lokal wyborczy, jakim w tym dniu stała się czytelnia i przeprowadziłyśmy Wybory Książek. Każdy uczeń otrzymał kartę do głosowania, na którą mógł wpisać tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytał w ostatnim czasie lub chciałby przeczytać. Następnie, jak przystało na wybory, uczniowie wrzucali swoje karty do urn wyborczych.
W przeprowadzonej akcji wzięło udział 508 uczniów. 490 osób poprawnie wypełniło karty do głosowania. Podano 269 tytułów utworów, wśród których prym wiodły: „Zaopiekuj się mną” seria napisana przez Holly Webb (kl. 1- 3), w kl. 4 - 6: „Harry Potter” J.K. Rowling, a w gimnazjum „Igrzyska śmierci” S. Collins.
Po zakończeniu wyborów komisja podliczyła głosy i opracowała zestaw tytułów dla klas I- III, IV- VI oraz klas I-III gimnazjum. Przygotowane zestawienia książek wraz ze sprawozdaniem i zdjęciami zostały przesłane do organizatora akcji z nadzieją, że otrzymamy zaproponowane książki do biblioteki szkolnej.
Dokładny wykaz wybranych książek znajduje się w gablocie przy bibliotece szkolnej.
Wszystkim osobom, które pozytywnie odpowiedziały na ogólnopolski apel – dziękuję.
Elżbieta Zwolińska
Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć z Wyborów
Święto Kota w bibliotece szkolnej
Obchodzony 17 lutego Międzynarodowy Dzień Kota stał się inspiracją do zorganizowania w naszej szkolnej bibliotece kolejnego spotkania gimnazjalistek z uczniami klas zerowych w ramach projektu „Poczytaj, mi przyjacielu”. Dziewczyny postanowiły przybliżyć dzieciom ciekawostki z życia kotów, ich zwyczaje, a także związane z nimi przesądy i przysłowia. Dzień Kota w bibliotece rozpoczął się od powitania wszystkich „kotków”. Tym razem uczennice z gimnazjum przemieniły się w koty i to samo zaproponowały maluchom.
Na twarzach chętnych przedszkolaków gimnazjalistki wymalowały piękne czarne noski i wąsiki. Potem przyszła kolej na zagadki oraz zapoznanie dzieci z kocimi przesądami i przysłowiami. Dzieci poznały także wiele ciekawostek z życia kotów np. do czego potrzebny jest kotom ogon?, po co kotu wąsy? i ile mają wąsów po każdej stronie pyszczka?, dlaczego koty ocierają się o ludzkie nogi? Wiele radości sprawiła wszystkim zabawa przy piosence pt.: „Uciekaj myszko do dziury”. Każdy chciał się wcielić w rolę myszki lub kota. Z dużym zainteresowaniem dzieci obejrzały także inscenizację wiersza Stanisława Jachowicza pt.: „Chory kotek” w wykonaniu ich starszych koleżanek.
Nie zabrakło również wesołych kocich zabaw i konkursów, takich jak np. zlizywanie mleczka ze spodeczka. Zwycięzcy otrzymali odznakę: „KOTKA ŁAKOMCZUSZKA”. Odznakę „SPRYTNEGO KOTKA” otrzymali natomiast wszyscy, którym udało się zwinąć kłębek włóczki, do którego przymocowane były małe pluszowe myszki. Każdy też mógł odbyć koci spacerek, przechadzając się na czworaka po płocie (ławeczce).W nagrodę za znakomite poradzenie sobie ze wszystkimi konkurencjami, dzieci otrzymały kocie łakocie oraz naklejki z kotkami. To było prawdziwe kocie świętowanie!
Aby przejść do Galerii kliknij w zdjęcie.
PROGRAM – „POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU”
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego opracowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej : „Poczytaj, mi przyjacielu”. W ramach, którego uczennice gimnazjum pod opieką Elżbiety Zwolińskiej przygotowują „Spotkania z bajką, baśnią i legendą” dla najmłodszych kolegów z oddziałów przedszkolnych działających w naszej szkole.
Realizację projektu przewidziana jest na siedem spotkań. tj. od listopada do końca maja. Spotkania z dziećmi odbywają się w bibliotece szkolnej raz w miesiącu i mają na celu przyciągnąć najmłodszych uczniów do biblioteki , która ma im się kojarzyć z miejscem radosnym i ciekawym.W projekt zaangażowały się cztery uczennice z klasy II a gimnazjum: Weronika Budzińska, Magda Lewandowska, Natalia Nowocień oraz Paulina Rynkowska, które w ten sposób realizują swój projekt gimnazjalny.
W ramach programu "Poczytaj mi, przyjacielu" młodzi przede wszystkim czytają dzieciom, ale równie często przygotowują przedszkolakom inscenizacje teatralne, wymyślają różnorodne gry i zabawy. Praca z maluchami buduje w uczniach wrażliwość społeczną, aktywizuje ich obywatelsko, pomaga w pokonywaniu barier (np. nieśmiałości), pozwala zdobyć doświadczenie w pracy społecznej. Ponadto, projekt "Poczytaj mi przyjacielu” buduje więzi między nastolatkami a ich młodszymi koleżankami i kolegami oraz kształtuje nawyk czytania książek.
Szczegółowe sprawozdanie z realizacji projektu w I kwartale roku szkolnego 2014/2015 oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej .
O to link do relacji na stronie: http://www.ceo.org.pl/pl/poczytaj/news/spotkania-z-bajka-basnia-i-legenda
Święto Misia w bibliotece szkolnej 2014 r.
Jak co roku, w listopadzie obchodziliśmy wraz z najmłodszymi uczniami naszej szkoły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do biblioteki w towarzystwie swoich pluszowych ulubieńców. Biblioteka została udekorowana portretami misia, które własnoręcznie wykonały dzieci. Na misiowe spotkanie maluszki przyniosły swoje pluszowe przytulanki. Po zapoznaniu się z historią pluszowego misia , chętne dzieci przedstawiały swoich ulubieńców. Potem była wspólna nauka krótkiego wierszyka Jana Brzechwy
pt.: „Niedźwiedź”, był też czas na misiowe zagadki oraz wyjadanie miodku z talerzyka, układanie na czas misiowych puzzli, chodzenie po linie z misiem na rękach. Dzieci świetnie poradziły sobie także z konkurencją polegającą na zbieraniu wykałaczek za pomocą kuchennej rękawicy. Z dużym zaangażowaniem przedszkolaki przystąpiły do zadania, które polegało na stworzeniu swojego misia figuraka. Z wielkim przejęciem prezentowały swojego misia „Kółeczko”, „misia „Kwadraciaka”, „Trójkąciaka” i „Prostokąciaka”. Znakomicie poradziły też sobie z uzupełnieniem sylwetki misia brakującymi jej elementami takim jak, ucho, oko, łapka itp. Wszyscy świetnie bawili się śpiewając piosenkę: „ Jedna łapka, druga łapka….” oraz „ Gdy szczęśliwy jesteś to z Kubusiem skacz!”.
Na pożegnanie dzieci otrzymały kolorowanki, oczywiście z misiem oraz „słodkie małe co nieco” i ustawiły się do wspólnego zdjęcia.Bardzo dziękuję dziewczynom należącym do koła bibliotecznego z klasy III A gimnazjum: Agacie Bona, Ani Facon, Zuzi Gryszko i Oli Kaszubowskiej za pomoc w poprowadzeniu całej imprezy.
Elżbieta Zwolińska
Aby przejść do Galerii kliknij w zdjęcie
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2014 r.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych został zainicjowany w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały październik. Głównym celem święta jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek szkolnych w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego zainaugurowano formalnie w r. 1971. Stowarzyszenie zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.iasl-online.org.
Nasza biblioteka szkolna już od kilku lat systematycznie włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. W tym roku zorganizowany został tradycyjnie dwudniowy kiermasz taniej książki, gdzie można było po atrakcyjnych cenach zakupić m.in. bajki, baśnie, wierszyki, poradniki oraz literaturę młodzieżową i popularnonaukową. Oprócz tego
23 października 2014 r. został zorganizowany DZIEŃ ŁAMIGŁÓWEK, zamiast biegać na przerwach każdy mógł przyjść tego dnia do czytelni i zmierzyć się z różnymi krzyżówkami, rebusami, zabawami literackimi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także zabawa czytelnicza polegająca na odnalezieniu w tekście opowiadania pt. : „ Przyjaciele”, ukrytych tytułów
znanych uczniom lektur. Dziękujemy wszystkim za udział w obchodach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych i zapraszamy do wypożyczania książek.
Elżbieta Zwolińska
Aby przejść do Galerii kliknij w zdjęcie